Chata


Miesto:
Devín, Slovensko
Výmera pozemku:
1795m2
Úžitková plocha:
179,6m2
Úžitková plocha:
143,5m2 + 52,6m2 (terasa)
Projekt:
2013
Projekt team:
Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Jakub Viskupič

Juhozápadne orientovaný pozemok vo svahu Devínskej Kobyly ponúka panoramatický výhľad na hradný vrch s hradom a sútok Dunaja a Moravy.

Energeticky úsporná chata je osadená v hornej časti pozemku, čím sa maximalizuje preslnenie a s ním spojené energetické zisky. Navyše odpadla potreba výrubu existujúcich vzrastlých stromov v nižšej časti pozemku. Čiastočné zapustenie do terénu dom prirodzene ochladzuje a otvorený priestor cez tri podlažia umožňuje dom komínovým efektom prevetrávať. Energetický koncept domu dopĺňa technologické zariadenie budovy - vlastná studňa na pozemku, fotovoltaika, veterná mikroturbína, rekuperácia, využitie dažďovej a šedej vody, tepelné čerpadlo a dokurovanie krbom s teplovzdušnými rozvodmi.

Spoločenský priestor na najnižšom podlaží plynule prechádza do terasy s grilom a exteriérovým sedením. Posuvná sklenená stena umožňuje priestory úplne spojiť a chata sa tak stáva zatieneným exteriérom s vlastnou kuchyňou. Obývací priestor na strednom podlaží je cez galériu vizuálne prepojený so spoločenským priestorom, no pritom poskytuje viac súkromia a kľudu. Priestor je z časti otvorený cez dve podlažia. Kĺukou ovládané lamely umožňujú regulovať jas z presklenej strechy, exteriérové tienenie zas umožňuje minimalizovať nežiadúce prehrievanie domu. Najvyššie podlažie je už súkromný priestor - spálňa a detská izba s plošinou na prespanie prípadných hostí.

FaLang translation system by Faboba