Dom pre klavíristu


Miesto:
Trausdorf an der Wulka, Rakúsko
Výmera pozemku:
1.750m2
Zastavaná plocha:
420m2
Úžitková plocha:
650m2
Projekt:
2014
Projekt team:
Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Jakub Viskupič, Tomáš Kuric

Trausdorf an der Wulka je vinárska dedinka v rakúskom Burgenlande, neďaleko Neusiedler See. V historickej časti obce sa dodnes zachoval typický vidiecky urbanizmus - na pozdĺžnych pozemkoch sú kolmo na cestu radené tradičné gazdovské domy s bránou a úzkym dvorom. Rekonštrukciu a dostavbu jedného z nich sme navrhli pre mladý kreatívny pár - klavíristu s manželkou.

Starý dom tvoria tri postupne pristavané časti, z ktorých najstaršia pochádza až zo 17.-teho storočia. Väčsinu domu sme zachovali a prejde dôkladnou sanáciou, po ktorej v ňom bude zázemie nového domu a vináreň s pôvodnou vínnou pivnicou. V prednej časti domu bude ateliér pani domu, prístupný z ulice.

Obytný priestor nového domu definuje “zavesená” hmota horného podlažia so spálňami, vložená do úzkeho dvora. Pod ňou bude srdce domu - kuchyňa s jedálňou, orientovanou do západného átria, ktoré vznikne ponechaním pôvodných stien zrušenej časti starého domu. Za átriom sa priestor rozšíri do obývačky s výhľadom do veľkej záhrady. Výškové stupne podlahy kopírujú pôvodný terén a prirodzene tak vytvoria v obývačke väčšiu svetlú výšku.

FaLang translation system by Faboba