Kittsee


Miesto:
Kittsee, Rakúsko
Úžitková plocha:
103m2 + 23m2 (T)
Projekt:
August 2013
Projekt team:
Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Jakub Viskupič, Martin Smerek, Gabika Masláková

Prestavba dvojgeneračného rodinného domu v pôvodnej zástavbe v Kittsee na dva byty spojené spoločnou vstupnou halou. Trojizbový preplávajúci byt na nižšom podlaží, orientovaný do malebnej záhrady, má slúžiť ako víkendové sídlo.

Dom sa nachádza v tichej časti rakúskeho mestečka Kittsee. Na pozemok sa vstupuje z ulice zo severu a následne do domu z južnej strany cez záhradu. Vstup do objektu je prekrytý terasou prislúchajúcou hornému podlažiu. Pôvodná dispozícia prízemia domu pozostávala zo vstupnej haly (z ktorej je prístupné aj horné podlažie), jedálne, kuchyne, kúpelne, WC, chodby sprístupňujúcej pivnicu a troch obytných izieb orientovaných na sever.

Návrh výrazne mení pôvodnú dispozíciu a otvára ju smerom do záhrady – hlavne obývaciu časť. Zachováva spoločnú vstupnú halu no vyžaduje rozsiahlu perforáciu vnútorného nosného múru a obvodovej južnej steny. Výsledkom je však príjemný vzdušný interiér s otvorenou kuchyňou prepojenou s obývacou izbou a jedálňou. Z obývacej izby sa priamo vstupuje do záhrady s bazénom. Centrálny múr oddeľujúci obývaciu izbu a jedáleň od kuchyne v sebe skrýva zabudovaný rohový krb. Vedľa kuchyne sa nachádza pracovňa prístupná cez dvoje posuvné dvere. Spálňa, kúpelňa a WC sú prístupné z chodby.

Materiálové riešenie zohľadňuje vidiecky charakter a kombinuje obklad steny nahrubo opracovanýmy masívnymi doskami, posuvné dvere s priznaným kovaním a stolárske výrobky v čiernom morenom prevedení. Na zemi sú položené dubové parkety a na stenách je hrubozrnná omietka.

FaLang translation system by Faboba